mini-bezpieczenstwo_09.02.jpg Bądź bezpieczny!

 

  • Zadbaj o aktualizacje: Pamiętaj by regularnie aktualizować urządzenia podłączone do Internetu. System operacyjny na  komputerze  i   smartfonie,   oprogramowanie   antywirusowe, czy   aplikacje   z   których   korzystasz - powinny   być uruchamiane w najnowszej dostępnej wersji.
  • Dwuskładnikowe uwierzytelnianie: Coraz więcej serwisów, wśród nich bankowość internetowa, poczta e-mail, portale społecznościowe, oferuje funkcję dwuskładnikowego uwierzytelniania. Włącz ją i bądź spokojniejszy o swoje bezpieczeństwo. Od teraz weryfikacja Twojej tożsamości poza podaniem loginu i hasła będzie wymagała spełnienia dodatkowego warunku, np. podania kodu SMS przesyłanego na Twój telefon.

 

  • Twórz kopie zapasowe: Zabezpiecz efekty swojej pracy, muzykę, zdjęcia, cenne dokumenty. Regularnie wykonuj kopie zapasowe i przechowuj je w bezpiecznym miejscu.
  • Stwórz mocne hasło: Dobre hasło składa się z przynajmniej 12 znaków. Skup się na pozytywnych zdaniach lub zwrotach o których lubisz myśleć i które łatwo  zapamiętasz (np.„Kocham miasto muzyki”). Na wielu stronach internetowych, możesz przy wprowadzeniu hasła użyć spacji.
  • Bądź świadomym użytkownikiem: Linki i załączniki w wiadomościach e-mail, spreparowane posty w mediach społecznościowych oraz reklamy - to częste metody używane przez przestępców w celu kradzieży danych. Jeżeli wydają Ci się podejrzane, po prostu je zignoruj. Nawet, jeżeli źródło wygląda na zaufane.
  • Skanuj  nośniki  wymienne: Nie podłączaj do komputera nośników, których pochodzenie nie jest Ci znane. Dyski zewnętrzne, pendrive’y, czy inne nośniki danych mogą być niebezpieczne (zainfekowane przez szkodliwe oprogramowanie). Zanim otworzysz ich zawartość skorzystaj ze skanera antywirusowego.
  • Pomyśl, zanim zadziałasz: Bądź ostrożny wobec korespondencji zachęcającej do natychmiastowych działań. Szczególnie, jeśli ktoś oferuje Ci łatwy zysk lub próbuje nakłonić do podania prywatnych danych. Robiąc zakupy w sieci, weryfikuj reputacje sklepów. Dziel się wiedzą z rodziną i znajomymi.

 

Małopolski Bank Spółdzielczy - Centrala z siedzibą 32-020 Wieliczka, ul. Kilińskiego 2
Wpisany do KRS pod numerem 0000111791, NIP: 683-10-01-554, REGON: 000499301, tel. 12-278 14 66, faks: 12-289 44 40